Ako zberať, sušiť a skladovať sušené kvety
Ako zberať kvety
Kvety na sušenie zberám v rôznych štádiach dozrievania. Najčastejšie keď sú úplne rozkvitnuté, ešte pred tým ako stihli vytvoriť semená (limonky, slamihovky, gomfréna, nevestin závoj, láskavec). Nájdu sa ale aj výnimky, ako napríklad stračonôžky, ktoré treba zberať ešte pred tým, ako sa všetky kvety otvorili, inak majú tendenciu opadávať.
Slamienky sa tiež zberajú ešte pred úplnym rozkvitnutím, pretože ich dozrievanie pokračuje aj počas sušenia. Niektoré kvety sa zberajú až po odkvitnutí, pre svoje plody a semená (okrasná mrkva, černucha, ľan, mak).
Kedy zberám kvety závisí aj od toho, ako chcem aby vyzerali. Napríklad taký cirok sa dá zberať ešte keď má bledozelenú farbu, ale aj keď už je dozretý a zmenil svoju farbu dohneda.
Na zber si vždy vyberám suché a teplé počasie. Mokré kvety nezberám, ale ak sa inak nedá, nechám ich najprv rozložené vyschnúť a až potom s nimi pracujem.
Ako sušiť
Väčšinu kvetov suším vo zväzkoch zavesené hlavou dolu. Pred sušením stonky zbavím listov a zviažem ich jutovým špagátom alebo gumičkou. Kvety po vysušení stratia objem a treba ich preto zviazať napevno, aby zo zväzku nevypadávali. Zväzky by nemali byť príliš veľké, aby medzi kvetmi prúdil vzduch a dobre vyschli.
Čo ovplyvňuje proces sušenia
Vlhko je hlavný faktor, ktorý ovplyvňuje sušenie. Kvety preto suším vždy pod strechou. Ak nemáte miestnosť navyše, postačí garáž, povala, či záhradný domček. Pri vyššej vlhkosti je vždy riziko vzniku plesne. Keď sú kvety príliš blízko seba, nemajú dostatok vzduchu a pleseň sa rýchlo rozšíri.
Aby si kvety zachovali svoju farbu a vydržali čo najdlhšie, treba ich sušiť na tmavom mieste. Čím menej svetla, tým krajšiu farbu si kvety zachovajú. Pri dlhom pôsobení priameho slnka kvety blednú, sú krehké a horšie sa s nimi pracuje.
Proces sušenia tiež ovplyvňuje teplota. Vysoká teplota síce urýchluje sušenie, ale pri dlhodobom pôsobení môže znižovať kvalitu kvetov. Každý druh vyžaduje inú dobu sušenia, môžu to byť 2, ale aj 5 týždňov.
Kvety pravidelne kontrolujem a uskladním až vtedy, keď sú úplne vysušené. Spoznáte to podľa dotyku, alebo farby stonky. Nebude dostatočne vysušená, ak je dužinatá a ešte stále má zelenú farbu.
Skladovanie
Sušené kvety skladujem pri izbovej teplote na tmavom a suchom mieste. Kvety ukladám do krabíc alebo plastových uzatvárateľných nádob. Nedávam ich na seba príliš veľa, aby sa neponičili a bol medzi nimi dostatok vzduchu.
Je to aj čiastočne ochrana pred moľami, ktoré sušené kvety milujú. Stále s nimi bojujem, ale zatiaľ sa mi najviac osvedčili feromónové lepové pásky a pravidelná kontrola. Kvety, ktoré sú poškodené od molí hneď vyhadzujem.
Niektoré kvety, ako napríklad mesačnica, sú príliš krehké na to, aby boli uskladnené v krabici. Skladujem ich preto zavesené hlavou dolu, alebo v rôznych vázach.
Pri dlhšom skladovaní sa na kvetoch môže usadiť prach alebo drobné pavučinky. Treba ich preto raz za čas jednoducho ošetriť s fénom nastaveným na najnižší stupeň a teplotu. Dajú sa na to kúpiť aj špeciálne laky na sušené kvety, ale myslím si, že toto je jednoduchšia a ekologickejšia varianta.
Slamienky zberám v tomto štádiu, ešte pred tým ako sa všetky okvetné lístky otvorili. Limonky chobotnaté zberám až keď sú úplne rozkvitnuté.